Nieudany zbiór Kolczocha Jadalnego w roku 2019

W Polsce w tym roku (2019) pogoda była niesprzyjająca dla rozwoju roślin. Nie tylko rolnicy i ogrodnicy odczuwają jej skutki, bo ze względu na mały zbiór cena warzyw i owoców dotknęły wszystkich, wszyscy ludzie odczuwają skutki złej pogody, gdy tylko wychodzą na zakupy.

W tym roku sadziłem koło domu Kolczochy jadalne (Chayote, Sechium edule, Su Su), ale pogoda była niesprzyjająca, na początku lata, nie dość, że było zimno i jeszcze padało deszcz przez kilka tygodni, rośliny zmarzły i gniły. Dobrze, że mam jeszcze parę zapasowych sadzonek Kolczocha jadalnego, więc jeszcze raz sadziłem, ale roślina rosła bardzo powoli i bardzo późno owocowała. Dopiero pod koniec Września mam trochę dużych owoców, a małe owoce i kwiaty są dość dużo, pomyślałem sobie, że jeśli w tym roku zima późno przyjedzie, będę miał dość dużo owoców Kolczocha jadalnego, już pomyślałem sposoby jak przechować owoce Kolczocha jadalnego, aby można długo z nich konsumować. Pomyślałem o konserwowaniu w słoikach jak ogórki, mam sprawdzony przepis na ogórki konserwowe, więc planowałem użyć ten przepis, aby eksperymentować z owocami Kolczocha jadalnego, zobaczę jak mi to wyjdzie?

O to jak wyglądały moje Kolczochy Jadalne pod koniec Września.

Kolczoch jadalny z owocami na moim ogródku

Niestety na początku Października przychodziły dwa dni przymrozki i moje Kolczochy jadalne zakończyły swój żywot.

O to jak wyglądają Kolczochy jadalne po przymrozkach

Zmarznięte kolczochy jadalnego po dwóch dni przymrozkach

Po pierwszym dniu przymrozka szybko uzbierałem to, co się da i tylko tyle mi się udało uzbierać, a te bardzo małe owoce Kolczocha jadalnego były bardzo zmarznięte, że nie ma po co ich uzbierać i tak są małe i nie nadają się do niczego.

susu 13

Teraz po tych dwóch dni przymrozków pogoda się poprawiła, jest cieplej, dopiero będzie piękna polska złota jesień, w tych dniach moje Kolczochy jadalne by mogły dalej rośnąć i owocować, ale co z tego, gdy one już zmarzły i zakończyły swój żywot!

Gdyby nie były tych dwóch dni przymrozków Kolczochy jadalne by dalej mi dawały owoce aż do Listopada.

Niestety takie pechy się zdarzają, mam nadzieję, że w przyszłym roku będzie lepiej.

Sadzonki Kolczocha jadalnego

Po kilku latach hodowania Kolczocha jadalnego nabrałem więcej chęci do sadzania Kolczocha Jadalnego. Zaczynałem wyhodować więcej sadzonek, przede wszystkim wyhoduję sadzonki dla siebie. Mam zamiar sadzić coraz więcej Kolczocha jadalnego na swoim małym ogródeczku, więc muszę mieć więcej sadzonek. W polskim klimacie jest bardzo trudno wyhodować sadzonek Kolczocha jadalnego, w chwili obecnej mi się udało tylko ok. 30% sadzonek, dlatego zazwyczaj szykuję do wyhodowania o wiele więcej sadzonek niż moje zapotrzebowanie. Właśnie te „zapasowe” sadzonki pomogło mi w tym roku 2020. Na wiosnę 2020r posadziłem te największe, najdorodniejsze sadzonki Kolczocha jadalnego w ogródku, ale niestety pogoda była taka kapryśna, że zimo i gorąco, susza i mokro było na przemian więc te moje Kolczochy jadalne na ogródku umarły, na szczęście miałem jeszcze parę zapasowych sadzonek, one były małe, niezbyt piękne, ale były! Więc posadziłem na ogródku w miejscach umarłych Kolczochów jadalnych.

Zauważyłem, że dużo osób interesuje sadzonkami Kolczocha jadalnego, więc postanowiłem przygotować więcej ilości sadzonek, jeśli ktoś jest zainteresowany sadzonkami proszę ze mną skontaktować.

Oprócz sadzonek Kolczocha jadalnego mam także sadzonki innych roślin: np. sadzonki Złotego Wąsa, sadzonki Żyworódki, sadzonki Aloesu i inne.