Rośliny egzotyczne

Rośliny egzotyczne mało znane w Polsce

Kolczoch jadalny - co to za roślina

su su 01

Kolczoch jadalny, co to za roślina?

Kolczoch jadalny (Sechium edule, popularna nazwa: Chayote) – gatunek rośliny z rodziny dyniowatych. Pochodzi z terenów tropikalnych Ameryki. Kolczoch jadalny, choć w Polsce obecnie jest mało znany, na całym świecie cieszy się dużą popularnością. W różnych krajach roślina ma różne nazwy, np. Chayote,  Choko, Starpreciante, Citrayota, Citrayote, Chuchu, Sayote, Labu Siam, Pipinola, Pimpinela, Machucho, Calota, Iskus, Ishkus, Centinarja, lingua di lupo, zucca centenaria, zucchina spinosa, patata spinosa, melazana spinoza.

W Wietnamie kolczoch jadalny nazywa się Su Su i jest bardzo popularną rośliną. Już od dzieciństwa bardzo lubiłem dania przyrządzone z Su Su. Jest on bardzo smaczny, w smaku przypomina mi coś między kalarepą, ogórkiem i cukinią.

Owoce kolczocha jadalnego

Zarówno owoce, jak i młode pędy nadają się do jedzenia. Owoc wyglądem przypomina spłaszczoną gruszkę z kolcami (chyba przez to w Polsce nazywa się Kolczoch), przeważnie ma kolor żółto-zielony, czasami spotykamy niektóre odmiany z owocami o barwie ciemnozielonej lub biało-żółtej. Owoc ma biały miąższ, którego niesamowity smak tkwił w mojej pamięci od dzieciństwa. Jest to jest moje najbardziej ulubione warzywo.

Miąższ owocu kolczocha jadalnego można jeść po ugotowaniu, na surowo lub przyrządzać surówki. Jak wyżej pisałem, jego smak przypomina kalarepę, ogórka i cukinię, więc można z niego przyrządzić pyszne jedzenie tak, jak to robimy z wymienionymi warzywami.

su su 01

Owoce kolczocha jadalnego po zebraniu z ogródka

Kolczoch jadalny (Chayote,  Su Su) jest bardzo popularny w Wietnamie lecz w Polsce prawie nieznany, przez długi czas był nieosiągalny (niedostępny w sklepach). Ja od ponad 35 lat mieszkam w Polsce, więc od kilkudziesięciu lat tęskniłem za jego smakiem z dzieciństwa.

Kolczoch jadalny: nasiona, sadzonki, hodowla Kolczocha jadalnego

Od dzieciństwa lubiłem pracować na ogródku, od kilkudziesięciu lat mieszkam w Polsce, co jakiś czas jeżdżę do Wietnamu, aby odwiedzić swoją rodzinę i za każdym razem przywożę różne nasiona i sadzonki z Wietnamu. Nie wszystkie rośliny przywiezione z Wietnamu przyjęły się w polskim klimacie. Niektóre łatwo się zaaklimatyzowały, a niektóre nie. Miałem ogromny problem z wyhodowaniem kolczocha jadalnego w Polsce. Przez kilkanaście lat wiele razy przywoziłem to warzywo z Wietnamu, sadziłem na ogródku w Polsce, ale mi się nie przyjęło. Dałem sobie spokój z innymi roślinami, które się nie przyjęły w Polsce, ale w przypadku kolczocha jadalnego (Su Su, Chayote) nie zrezygnowałem. Jego niepowtarzalny smak z dzieciństwa dał mi ogromną motywację i nadzieję, że kiedyś uda mi się go uprawiać w Polsce. Teraz mam ogromną radość, że mi się udało, że moje wysiłki nie poszły na marne, że wreszcie mam na swoim ogródku mój ulubiony Su Su (kolczoch jadalny).

Galeria zdjęć kolczocha jadalnego z mojego ogródka

Kliknij w miniaturkę, aby przeglądać zdjęcia w galerii!

Mój sukces uprawiania kolczocha jadalnego na polskiej ziemi wiąże się z ogromną cierpliwością, pasją, mnóstwem pracy i poświęconego czasu. Każdy, kto zajmuje się ogrodnictwem zapewne wie, że termin sadzenia, temperatura otoczenia, temperatura gleby, wilgotność gleby ma bardzo duży wpływ na powodzenia w uprawie roślin. Kolczoch jadalny pochodzi z terenów tropikalnych, ja przywiozłem sadzonki z Wietnamu, gdzie jest inny klimat, więc doświadczenia związane z uprawą kolczocha jadalnego w Wietnamie nie sprawdzają się w Polsce. Jeśli trzymamy się terminu sadzenia tak, jak w Wietnamie, to w Polsce nie pasują warunki temperatury otoczenia, temperatury gleby, itd. Chcąc uprawiać kolczocha jadalnego w Polsce musiałem przez wiele lat robić doświadczenia, szukając odpowiedniego terminu sadzenia oraz warunków pogodowych, kiedy temperatura otoczenia i temperatura gleby pozwalają na wzrost kolczocha jadalnego. Po kilkunastu latach pracy z dużą cierpliwością wreszcie mi się to udało i bardzo się cieszę!

Nasiona, sadzonki kolczocha jadalnego

Wyhodowanie sadzonki Kolczocha jadalnego w polskim klimacie jest niezmiernie trudne. W Polsce jeszcze do niedawna sadzonki Kolczocha jadalnego były nieosiągalnym marzeniem działkowców i ogrodników, obecnie już można je zdobyć. Nie jest to jednak łatwe ponieważ bardzo trudno je wyhodować w polskich warunkach klimatycznych, procent "udanych" sadzonek jest bardzo mały!

Oto moje własne wyhodowane sadzonki!

Sadzonki Kolczocha jadalnego Chayote su su

Moje własne wyhodowane sadzonki kolczocha jadalnego

Gdy znajdę więcej czasu, postaram się napisać przepisy na moje ulubione dania z kolczocha jadalnego.

Autor tekstu: Dang Sy Kien

Sadzonki Kolczocha jadalnego

Po kilku latach hodowania Kolczocha jadalnego nabrałem więcej chęci do sadzania Kolczocha Jadalnego. Zaczynałem wyhodować więcej sadzonek, przede wszystkim wyhoduję sadzonki dla siebie. Mam zamiar sadzić coraz więcej Kolczocha jadalnego na swoim małym ogródeczku, więc muszę mieć więcej sadzonek. W polskim klimacie jest bardzo trudno wyhodować sadzonek Kolczocha jadalnego, w chwili obecnej mi się udało tylko ok. 30% sadzonek, dlatego zazwyczaj szykuję do wyhodowania o wiele więcej sadzonek niż moje zapotrzebowanie. Właśnie te „zapasowe” sadzonki pomogło mi w tym roku 2020. Na wiosnę 2020r posadziłem te największe, najdorodniejsze sadzonki Kolczocha jadalnego w ogródku, ale niestety pogoda była taka kapryśna, że zimo i gorąco, susza i mokro było na przemian więc te moje Kolczochy jadalne na ogródku umarły, na szczęście miałem jeszcze parę zapasowych sadzonek, one były małe, niezbyt piękne, ale były! Więc posadziłem na ogródku w miejscach umarłych Kolczochów jadalnych.

Zauważyłem, że dużo osób interesuje sadzonkami Kolczocha jadalnego, więc postanowiłem przygotować więcej ilości sadzonek, jeśli ktoś jest zainteresowany sadzonkami proszę ze mną skontaktować.

Oprócz sadzonek Kolczocha jadalnego mam także sadzonki innych roślin: np. sadzonki Złotego Wąsa, sadzonki Żyworódki, sadzonki Aloesu i inne.

O mnie

Nazywam się Dang Sy Kien (Đặng Sỹ Kiên), mieszkam w Polsce od 1983r. Co jakiś czas lecę do Wietnamu odwiedzić swoją rodzinę w Hanoi. W Polsce znajomi czasami mnie pytali o Wietnamie, np. Jakie są popularne danie wietnamskie? Jaka religia tam jest? Dlaczego amerykanie przyjechali do Wietnamu? Itd. Właśnie dlatego utworzyłem ten blog o Wietnamie, aby opisać coś o Wietnamie. Zaczynałem robić ten blog kilka lat temu, jednak nie miałem czasu, aby systematycznie dodawać wpisy, artykułu na blogu, pisanie nie jest moją mocną stroną, bardzo powoli mi to idzie, zwłaszcza, że ciągle mi brakuje czasu, oprócz pracy, obowiązku w domu, mam jeszcze inne zainteresowania, interesuję się ogrodnictwem i ziołolecznictwem, w wolnym czasie lubię coś porobić na ogródku, sadzić, zbierać zioła i robić nalewki, syropy do własnego użytku. Od dłuższego czasu oprócz chodzenia do dentysty, to ja nie chodzę do innych lekarzy, sam dbam o swoje zdrowie i sam sobie leczę ziołami.

Aha prawie zapomniałem pisać, że jeszcze interesuję się robieniem wino domowe, od lat robię wino domowe, na początku robiłem wino z ryżu, później, gdy miałem dostęp do ogródka, mam własne owoce, zwłaszcza winogrono, to robię wino owocowe i gronowe, nie robię wg. przepisu, zawsze robię na oko i zawsze mi wychodzi. Co prawda, że czasami mi wychodziło albo za słodkie, albo mniej słodkie, wtedy pomieszam ich ze sobą i wychodzi znakomite wino, które smakuje wszystkim moim znajomym.

Jak już pisałem, że interesuję się ogrodnictwem i ziołolecznictwem, na ogródku i w domu (w doniczkach) sadzę różne zioła, od dłuższego czasu miałem na myśl, aby utworzyć blog o ziołolecznictwem, ale niestety nie mam na to czasu i do tej pory nie mam jeszcze blogu o ziołolecznictwa. Chciałbym na swoim blogu pisać o moich ziołach: Złoty wąs, Żyworódka, Żywokost, Cytryniec chiński, Geranium, Aloes, itd.

Ja jestem perfekcjonistą, wszystko robię dokładnie, starannie i niestety to mi zajmuje bardzo dużo czasu, dlatego nie mam czasu, aby pisać teksty do umieszczania na blogu. Ja zajmuję się projektowaniem stron internetowych, i bardzo dużo czasu poświęcam na naukę, cały czas się uczę, aby poznać najnowszych technik z dziedziny projektowania stron internetowych. Ja jestem jednym z pierwszych wykonawców stron internetowych, którzy zaczynali robić stron responsywnych (RWD). Gdy ja przestałem już robić stron zwykłych z stałą szerokością i robiłem tylko i wyłącznie stron responsywnych dostosowanych do różnych urządzeń: komputerów, tabletów i smartfonów, to inni wykonawcy wtedy dalej robili i oferowali klientom zwykłych stron z stałą szerokością.

Obecnie przy projektowaniu stron internetowych nie piszę już tradycyjnych arkuszy stylów css, zamiast tego piszę w LESS (osoby, którzy zajmują się projektowaniem stron internetowych zapewne wiedzą co to jest LESS). Jak już wyżej pisałem, że jestem perfekcjonistą, dlatego zawsze robię strony internetowe bardzo starannie, strony mają czyste, przejrzyste kody źródłowe. Podczas robienia strony na bieżąco testuję stronę na każdym etapie pracy, testuję na wszystkich przeglądarkach: FireFox, Google Chrome, Opera, Internet explorer, Safari. Testuję nie tylko na komputerze ale także na tabletach i smartfonach.

Często spotkam w Internecie beznadziejnych stron, które były zrobione nie starannie, one tylko ładnie wyglądają, ale gdy zaglądam do kodów źródłowych, to szkoda słów! Niestety wiele właścicieli stron internetowych, albo nie wiedzą, albo wybierają wykonawców, którzy oferują tanich stron internetowych, no i potem dostają takie strony beznadziejne, wg. mnie to pieniądze wydane na takie beznadziejne strony są to pieniądze wyrzucane w błoto! Ja takich tandetnych stron nie robię, a to dlaczego? Bo ja jestem perfekcjonistą! Jak już coś robię, to musi być dobrze zrobione!

Search