Rośliny egzotyczne

Rośliny egzotyczne mało znane w Polsce

Kolczoch jadalny – uprawa, gdzie kupić nasiona

Kolczoch jadalny – uprawa

Kolczoch jadalny – Chayote pochodzi z terenów tropikalnych Ameryki, więc nie jest łatwo go uprawiać w polskim klimacie. Przez kilkanaście lat usiłowałem uprawiać Kolczocha jadalnego na polskiej ziemi bez skutku i dopiero w ostatnim roku mi się udało, teraz zdradzę wam mój sekret jak uprawiać Kolczocha jadalnego w Polsce.

  • Nie wolno zapomnieć, że Kolczoch jadalny pochodzi z terenów tropikalnych, więc dla niego zabójcze są: śniegi, przymrozki (nie mówiąc już o silnych mrozach!)
  • Sadzonki Kolczocha jadalnego sadzimy do gruntu dopiero gdy jest ciepło (w kwietniu lub nawet na początku maja, zależnie od warunków pogodowych w danym roku). Po posadzeniu go do gruntu należy na bieżąco prześledzić prognozy pogody! Jeśli zapowiadają, że będzie przymrozek, należy go okrywać, opatulić np. otuliną, aby roślina nie zmarzła!
  • Kolczoch jadalny jest rośliną pnącą, należy dla niego robić rusztowanie, aby mógł się po nim wspinać. Alternatywnie można pozwolić mu na wspinanie na inne wysokie drzewo.
  • W Polsce jeśli trzymamy się terminu sadzenia jak wyżej pisałem, Kolczoch jadalny owocuje od sierpnia do późnej jesieni.
  • Roślina kończy swój żywot z chwilą wystąpienia opadów śniegu lub przymrozku.

Kolczoch jadalny – cena

Każdy, kto zamierza coś kupić, pierwsze pytanie jakie zwykle zadaje to: ile kosztuje?

No cóż, to zależy co chcesz kupić? Chcesz kupić owoce do jedzenia, nasiona czy sadzonki?

Owoce Kolczocha jadalnego, jeśli są w sklepie, zwykle w sklepie są podawane ceny, jeśli zależy ci na jak najniższą cenę, możesz pochodzić od sklepu do sklepu, porównywać cenę i kupić tam, gdzie jest najtaniej, jednak cena nie jest jedynym kryterium wyboru, bo widzę w sklepach produkty ekologiczne, które są o wiele droższe od zwykłych!

Jeśli chodzi o nasiona lub sadzonki Kolczocha jadalnego, rzecz jasna, że u każdego sprzedawcy cena jest inna, poza tym cena sadzonek też zależy od ich wielkości, większe sadzonki są droższe od małych, to normalnie!

Sadzonki Kolczocha jadalnego są trudno dostępne, ponieważ wyhodowanie sadzonek w polskim klimacie jest bardzo trudne, procent udanych sadzonek jest bardzo mały! Więc dla kolekcjonera tego typu "rzadkich gatunków roślin" największą przeszkodą nie jest cena, lecz dostępność!

Wyhodowanie sadzonki Kolczocha jadalnego w polskim klimacie jest niezmiernie trudne, więc należy zdać sobie sprawę, że cena sadzonek może być wyższa niż cena innych sadzonek, które można łatwo wyhodować!

Kolczoch jadalny – gdzie kupić

Często ludzie zadają pytanie: gdzie kupić?

Jest takie powiedzenie: Kto szuka, ten znajdzie!

Skorzystajcie z wyszukiwarki internetowej, wpisujcie słowa kluczowe do wyszukiwarki, np. „Kolczoch jadalny Chayote nasiona” albo „Kolczoch jadalny Chayote sadzonki”, Jeśli staracie się szukać, myślę, że znajdziecie.

Oprócz wyszukiwarek internetowych można również szukać w serwisach ogłoszeniowych, jeśli się nie mylę, to każdy serwis ogłoszeniowy ma wyszukiwarkę, abyś mógł wyszukać wśród setek tysięcy ogłoszeń to, co cię interesuje.

Kolczoch jadalny – nasiona

Jeśli chcecie kupić nasiona Kolczocha jadalnego, jak wyżej pisałem, skorzystajcie z wyszukiwarek internetowych wpisując słowa kluczowe „Kolczoch jadalny Chayote nasiona”. Ja nie sprzedam nasion z wielu powodów:

  • Nie jestem zawodowym ogrodnikiem, nie zajmuję się produkcją i sprzedażą nasiona roślin. Ogrodnictwo jest tylko moim hobby.
  • Mam trochę nasiona Kolczocha jadalnego, ale zgromadziłem przede wszystkim dla siebie, abym miał co sadzić w następnym sezonie, nie zgromadziłem w dużej ilości na sprzedaż.
  • Trudno wyhodować sadzonki Kolczocha jadalnego w polskim klimacie, więc nie chcę, aby ktoś kupił nasiona, a gdy mu się nie uda wyhodować sadzonek będzie na mnie przeklinał, że mu sprzedałem złe nasiona!

Kolczoch jadalny – sadzonki

Sadzonki kolczocha jadalnego
Mała sadzonka w doniczce, gotowa do wysadzenia do gruntu

Jeśli chcecie kupić sadzonki Kolczocha jadalnego, tak jak wyżej pisałem: skorzystajcie z wyszukiwarek internetowych, wpisując słowa kluczowe „Kolczoch jadalny Chayote sadzonki”.

Ja nie zajmuję się produkcją i sprzedażą sadzonek, nie pracuję zawodowo w ogrodnictwie, jednak być może (piszę „być może” a nie „na pewno”) mogę odstąpić parę sadzonek, dlatego, że wyhodowanie sadzonek w polskim klimacie jest niezmiernie trudne, procent udanych sadzonek jest bardzo mały, więc muszę się przygotować na wyhodowanie większej ilości niż moje zapotrzebowanie na sadzonki. Jeśli uda mi się wyhodować ich za mało, to nawet dla mnie nie wystarczy, natomiast jeśli liczba udanych sadzonek będzie większa niż moje zapotrzebowanie, wtedy mogę komuś sprzedać!

Jeszcze nie wiadomo, ile będę miał udanych sadzonek, więc trudno teraz powiedzieć, może być kilka albo nic!

Jeśli ktoś jest zainteresowany sadzonkami Kolczocha jadalnego niech wysyła do mnie zamówienie, sadzonki przydzielę wg. kolejności zamówień.

Nie cierpię SPAM-u, więc nie podaję jawnie ani adresu e-mail ani nr tel.

Mój adres e-mail znajdziecie na podstronie KONTAKT

Auto postu: Dang Sy Kien

Sadzonki Kolczocha jadalnego

Po kilku latach hodowania Kolczocha jadalnego nabrałem więcej chęci do sadzania Kolczocha Jadalnego. Zaczynałem wyhodować więcej sadzonek, przede wszystkim wyhoduję sadzonki dla siebie. Mam zamiar sadzić coraz więcej Kolczocha jadalnego na swoim małym ogródeczku, więc muszę mieć więcej sadzonek. W polskim klimacie jest bardzo trudno wyhodować sadzonek Kolczocha jadalnego, w chwili obecnej mi się udało tylko ok. 30% sadzonek, dlatego zazwyczaj szykuję do wyhodowania o wiele więcej sadzonek niż moje zapotrzebowanie. Właśnie te „zapasowe” sadzonki pomogło mi w tym roku 2020. Na wiosnę 2020r posadziłem te największe, najdorodniejsze sadzonki Kolczocha jadalnego w ogródku, ale niestety pogoda była taka kapryśna, że zimo i gorąco, susza i mokro było na przemian więc te moje Kolczochy jadalne na ogródku umarły, na szczęście miałem jeszcze parę zapasowych sadzonek, one były małe, niezbyt piękne, ale były! Więc posadziłem na ogródku w miejscach umarłych Kolczochów jadalnych.

Zauważyłem, że dużo osób interesuje sadzonkami Kolczocha jadalnego, więc postanowiłem przygotować więcej ilości sadzonek, jeśli ktoś jest zainteresowany sadzonkami proszę ze mną skontaktować.

Oprócz sadzonek Kolczocha jadalnego mam także sadzonki innych roślin: np. sadzonki Złotego Wąsa, sadzonki Żyworódki, sadzonki Aloesu i inne.

O mnie

Nazywam się Dang Sy Kien (Đặng Sỹ Kiên), mieszkam w Polsce od 1983r. Co jakiś czas lecę do Wietnamu odwiedzić swoją rodzinę w Hanoi. W Polsce znajomi czasami mnie pytali o Wietnamie, np. Jakie są popularne danie wietnamskie? Jaka religia tam jest? Dlaczego amerykanie przyjechali do Wietnamu? Itd. Właśnie dlatego utworzyłem ten blog o Wietnamie, aby opisać coś o Wietnamie. Zaczynałem robić ten blog kilka lat temu, jednak nie miałem czasu, aby systematycznie dodawać wpisy, artykułu na blogu, pisanie nie jest moją mocną stroną, bardzo powoli mi to idzie, zwłaszcza, że ciągle mi brakuje czasu, oprócz pracy, obowiązku w domu, mam jeszcze inne zainteresowania, interesuję się ogrodnictwem i ziołolecznictwem, w wolnym czasie lubię coś porobić na ogródku, sadzić, zbierać zioła i robić nalewki, syropy do własnego użytku. Od dłuższego czasu oprócz chodzenia do dentysty, to ja nie chodzę do innych lekarzy, sam dbam o swoje zdrowie i sam sobie leczę ziołami.

Aha prawie zapomniałem pisać, że jeszcze interesuję się robieniem wino domowe, od lat robię wino domowe, na początku robiłem wino z ryżu, później, gdy miałem dostęp do ogródka, mam własne owoce, zwłaszcza winogrono, to robię wino owocowe i gronowe, nie robię wg. przepisu, zawsze robię na oko i zawsze mi wychodzi. Co prawda, że czasami mi wychodziło albo za słodkie, albo mniej słodkie, wtedy pomieszam ich ze sobą i wychodzi znakomite wino, które smakuje wszystkim moim znajomym.

Jak już pisałem, że interesuję się ogrodnictwem i ziołolecznictwem, na ogródku i w domu (w doniczkach) sadzę różne zioła, od dłuższego czasu miałem na myśl, aby utworzyć blog o ziołolecznictwem, ale niestety nie mam na to czasu i do tej pory nie mam jeszcze blogu o ziołolecznictwa. Chciałbym na swoim blogu pisać o moich ziołach: Złoty wąs, Żyworódka, Żywokost, Cytryniec chiński, Geranium, Aloes, itd.

Ja jestem perfekcjonistą, wszystko robię dokładnie, starannie i niestety to mi zajmuje bardzo dużo czasu, dlatego nie mam czasu, aby pisać teksty do umieszczania na blogu. Ja zajmuję się projektowaniem stron internetowych, i bardzo dużo czasu poświęcam na naukę, cały czas się uczę, aby poznać najnowszych technik z dziedziny projektowania stron internetowych. Ja jestem jednym z pierwszych wykonawców stron internetowych, którzy zaczynali robić stron responsywnych (RWD). Gdy ja przestałem już robić stron zwykłych z stałą szerokością i robiłem tylko i wyłącznie stron responsywnych dostosowanych do różnych urządzeń: komputerów, tabletów i smartfonów, to inni wykonawcy wtedy dalej robili i oferowali klientom zwykłych stron z stałą szerokością.

Obecnie przy projektowaniu stron internetowych nie piszę już tradycyjnych arkuszy stylów css, zamiast tego piszę w LESS (osoby, którzy zajmują się projektowaniem stron internetowych zapewne wiedzą co to jest LESS). Jak już wyżej pisałem, że jestem perfekcjonistą, dlatego zawsze robię strony internetowe bardzo starannie, strony mają czyste, przejrzyste kody źródłowe. Podczas robienia strony na bieżąco testuję stronę na każdym etapie pracy, testuję na wszystkich przeglądarkach: FireFox, Google Chrome, Opera, Internet explorer, Safari. Testuję nie tylko na komputerze ale także na tabletach i smartfonach.

Często spotkam w Internecie beznadziejnych stron, które były zrobione nie starannie, one tylko ładnie wyglądają, ale gdy zaglądam do kodów źródłowych, to szkoda słów! Niestety wiele właścicieli stron internetowych, albo nie wiedzą, albo wybierają wykonawców, którzy oferują tanich stron internetowych, no i potem dostają takie strony beznadziejne, wg. mnie to pieniądze wydane na takie beznadziejne strony są to pieniądze wyrzucane w błoto! Ja takich tandetnych stron nie robię, a to dlaczego? Bo ja jestem perfekcjonistą! Jak już coś robię, to musi być dobrze zrobione!

Search