Kolczoch jadalny – uprawa, gdzie kupić nasiona

Kolczoch jadalny – uprawa

Kolczoch jadalny – Chayote pochodzi z terenów tropikalnych Ameryki, więc nie jest łatwo go uprawiać w polskim klimacie. Przez kilkanaście lat usiłowałem uprawiać Kolczocha jadalnego na polskiej ziemi bez skutku i dopiero w ostatnim roku mi się udało, teraz zdradzę wam mój sekret jak uprawiać Kolczocha jadalnego w Polsce.

  • Nie wolno zapomnieć, że Kolczoch jadalny pochodzi z terenów tropikalnych, więc dla niego zabójcze są: śniegi, przymrozki (nie mówiąc już o silnych mrozach!)
  • Sadzonki Kolczocha jadalnego sadzimy do gruntu dopiero gdy jest ciepło (w kwietniu lub nawet na początku maja, zależnie od warunków pogodowych w danym roku). Po posadzeniu go do gruntu należy na bieżąco prześledzić prognozy pogody! Jeśli zapowiadają, że będzie przymrozek, należy go okrywać, opatulić np. otuliną, aby roślina nie zmarzła!
  • Kolczoch jadalny jest rośliną pnącą, należy dla niego robić rusztowanie, aby mógł się po nim wspinać. Alternatywnie można pozwolić mu na wspinanie na inne wysokie drzewo.
  • W Polsce jeśli trzymamy się terminu sadzenia jak wyżej pisałem, Kolczoch jadalny owocuje od sierpnia do późnej jesieni.
  • Roślina kończy swój żywot z chwilą wystąpienia opadów śniegu lub przymrozku.

Kolczoch jadalny – cena

Każdy, kto zamierza coś kupić, pierwsze pytanie jakie zwykle zadaje to: ile kosztuje?

No cóż, to zależy co chcesz kupić? Chcesz kupić owoce do jedzenia, nasiona czy sadzonki?

Owoce Kolczocha jadalnego, jeśli są w sklepie, zwykle w sklepie są podawane ceny, jeśli zależy ci na jak najniższą cenę, możesz pochodzić od sklepu do sklepu, porównywać cenę i kupić tam, gdzie jest najtaniej, jednak cena nie jest jedynym kryterium wyboru, bo widzę w sklepach produkty ekologiczne, które są o wiele droższe od zwykłych!

Jeśli chodzi o nasiona lub sadzonki Kolczocha jadalnego, rzecz jasna, że u każdego sprzedawcy cena jest inna, poza tym cena sadzonek też zależy od ich wielkości, większe sadzonki są droższe od małych, to normalnie!

Sadzonki Kolczocha jadalnego są trudno dostępne, ponieważ wyhodowanie sadzonek w polskim klimacie jest bardzo trudne, procent udanych sadzonek jest bardzo mały! Więc dla kolekcjonera tego typu "rzadkich gatunków roślin" największą przeszkodą nie jest cena, lecz dostępność!

Wyhodowanie sadzonki Kolczocha jadalnego w polskim klimacie jest niezmiernie trudne, więc należy zdać sobie sprawę, że cena sadzonek może być wyższa niż cena innych sadzonek, które można łatwo wyhodować!

Kolczoch jadalny – gdzie kupić

Często ludzie zadają pytanie: gdzie kupić?

Jest takie powiedzenie: Kto szuka, ten znajdzie!

Skorzystajcie z wyszukiwarki internetowej, wpisujcie słowa kluczowe do wyszukiwarki, np. „Kolczoch jadalny Chayote nasiona” albo „Kolczoch jadalny Chayote sadzonki”, Jeśli staracie się szukać, myślę, że znajdziecie.

Oprócz wyszukiwarek internetowych można również szukać w serwisach ogłoszeniowych, jeśli się nie mylę, to każdy serwis ogłoszeniowy ma wyszukiwarkę, abyś mógł wyszukać wśród setek tysięcy ogłoszeń to, co cię interesuje.

Kolczoch jadalny – nasiona

Jeśli chcecie kupić nasiona Kolczocha jadalnego, jak wyżej pisałem, skorzystajcie z wyszukiwarek internetowych wpisując słowa kluczowe „Kolczoch jadalny Chayote nasiona”. Ja nie sprzedam nasion z wielu powodów:

  • Nie jestem zawodowym ogrodnikiem, nie zajmuję się produkcją i sprzedażą nasiona roślin. Ogrodnictwo jest tylko moim hobby.
  • Mam trochę nasiona Kolczocha jadalnego, ale zgromadziłem przede wszystkim dla siebie, abym miał co sadzić w następnym sezonie, nie zgromadziłem w dużej ilości na sprzedaż.
  • Trudno wyhodować sadzonki Kolczocha jadalnego w polskim klimacie, więc nie chcę, aby ktoś kupił nasiona, a gdy mu się nie uda wyhodować sadzonek będzie na mnie przeklinał, że mu sprzedałem złe nasiona!

Kolczoch jadalny – sadzonki

Sadzonki kolczocha jadalnego
Mała sadzonka w doniczce, gotowa do wysadzenia do gruntu

Jeśli chcecie kupić sadzonki Kolczocha jadalnego, tak jak wyżej pisałem: skorzystajcie z wyszukiwarek internetowych, wpisując słowa kluczowe „Kolczoch jadalny Chayote sadzonki”.

Ja nie zajmuję się produkcją i sprzedażą sadzonek, nie pracuję zawodowo w ogrodnictwie, jednak być może (piszę „być może” a nie „na pewno”) mogę odstąpić parę sadzonek, dlatego, że wyhodowanie sadzonek w polskim klimacie jest niezmiernie trudne, procent udanych sadzonek jest bardzo mały, więc muszę się przygotować na wyhodowanie większej ilości niż moje zapotrzebowanie na sadzonki. Jeśli uda mi się wyhodować ich za mało, to nawet dla mnie nie wystarczy, natomiast jeśli liczba udanych sadzonek będzie większa niż moje zapotrzebowanie, wtedy mogę komuś sprzedać!

Jeszcze nie wiadomo, ile będę miał udanych sadzonek, więc trudno teraz powiedzieć, może być kilka albo nic!

Jeśli ktoś jest zainteresowany sadzonkami Kolczocha jadalnego niech wysyła do mnie zamówienie, sadzonki przydzielę wg. kolejności zamówień.

Nie cierpię SPAM-u, więc nie podaję jawnie ani adresu e-mail ani nr tel.

Mój adres e-mail znajdziecie na podstronie KONTAKT

Auto postu: Dang Sy Kien

Sadzonki Kolczocha jadalnego

Po kilku latach hodowania Kolczocha jadalnego nabrałem więcej chęci do sadzania Kolczocha Jadalnego. Zaczynałem wyhodować więcej sadzonek, przede wszystkim wyhoduję sadzonki dla siebie. Mam zamiar sadzić coraz więcej Kolczocha jadalnego na swoim małym ogródeczku, więc muszę mieć więcej sadzonek. W polskim klimacie jest bardzo trudno wyhodować sadzonek Kolczocha jadalnego, w chwili obecnej mi się udało tylko ok. 30% sadzonek, dlatego zazwyczaj szykuję do wyhodowania o wiele więcej sadzonek niż moje zapotrzebowanie. Właśnie te „zapasowe” sadzonki pomogło mi w tym roku 2020. Na wiosnę 2020r posadziłem te największe, najdorodniejsze sadzonki Kolczocha jadalnego w ogródku, ale niestety pogoda była taka kapryśna, że zimo i gorąco, susza i mokro było na przemian więc te moje Kolczochy jadalne na ogródku umarły, na szczęście miałem jeszcze parę zapasowych sadzonek, one były małe, niezbyt piękne, ale były! Więc posadziłem na ogródku w miejscach umarłych Kolczochów jadalnych.

Zauważyłem, że dużo osób interesuje sadzonkami Kolczocha jadalnego, więc postanowiłem przygotować więcej ilości sadzonek, jeśli ktoś jest zainteresowany sadzonkami proszę ze mną skontaktować.

Oprócz sadzonek Kolczocha jadalnego mam także sadzonki innych roślin: np. sadzonki Złotego Wąsa, sadzonki Żyworódki, sadzonki Aloesu i inne.