Wojna z amerykanami

tekst na stronie wikipedia.

Pamiątki z wojny:

1. Amerykańskie broni.

2. Pamiętniki Dang Thuy Tram

Linki wikipedia: Nhat ky Dang Thuy Tram, Diary of Dang Thuy Tram,

Link amazon.com: Last Night I Dreamed of Peace: The Diary of Dang Thuy Tram

Film na Youtube:

 

Druga wojna światowa

W roku 1940 Japończycy atakowali Indochiny (Półwyspy, na której są 3 Państwa Laos, Kambodża i Wietnam). Podobnie jak Niemcy w Europie, Japończycy zostawili w spokoju francuską administarację kolonialną, w wyniku tego naród wietnamski cierpiał pod ciężarem opanowania zarówno francuzów jak i japończyków.

Od 1843 do drugiej wojny światowej

W roku 1835 przybył do Wietnamu młody misjonarz nazwiskiem Dominic Lefebvre. Studiował język, nauczał ukrywając się by uniknąć aresztowania, a w 1844 roku wszedł w kontakt z grupą miejscowych księży zmierzających do obalenia Cesarza wietnamskiego Thiệu Trị i zastąpienia go innym, bardziej ugodowo nastawionym cesarzem. Spisek został wykryty, Lefebvre schwytany i skazany na śmierć, ale cesarz – pragnąc uniknąć kłopotów – złagodził wyrok uznając, że aresztowany misjonarz mógł nie wiedzieć o zakazie szerzenia chrystianizmu.

Przegląd Historii Wietnamu

Według ustnych przekazów państwo wietnamskie zostało założone w 2879 r. p.n.e. Pierwsze historyczne zapisy o tym państwie pojawiła się w kronikach chińskich około 500r.p.n.e. Systematyczne zapisy pojawiają się jednak dopiero po 111 r. p.n.e po podboju chińskim i zaczynało okres okupacji chińskiej.

 

Amerykańskie broni

Chcę wam przedstawić 3 rodzaje broni, które amerykanie stosowali podczas wojny wietnamskiej i których przypuszczam, że nie było pokazane w filmach amerykańskich o wojnie w wietnamie.

Search