Nam

Nam: Południe

Przez całej historii Wietnamczycy mają problem z najeźdźcami z północy (Chiny), dlatego często wietnamczycy używają słowo "Nam", aby określić, że są na południu od tych najeźdźców. Często wietnamczycy używali słowo "Nam" w połączneniu z innymi słowami, aby określić siebie, np.

 • Nguoi Nam (Người Nam): Ludzie na południu,
  • Nguoi (Người): człowiek, ludzie,
 • Nuoc Nam (Nước Nam): Kraj, Królestwo na południu
  • Nuoc (Nước): Kraj, woda
 • Nam Viet (Nam Việt): Nazwa kraju w latach (207 - 111 p.n.e). Królestwo Nam Viet obejmowało obszar północego obecnego Wietnamu oraz części południowej obecnych Chin. Kliknji w miniaturkę, aby zobaczyć większą mapę
 • Viet Nam (Việt Nam): Nazwa kraju w latach 1804 - 1839, oraz od 1945 do dziś
 • An Nam: była to nazwa Wietnamu nadawana przez chińczyków w trzecim okresie okupacji chińskiej (w latach 679 - 866).

Viet

Viet (Việt): Słowo Viet jest to skrót, lub częścią słów: naród Viet, ludzi Viet, plemion Viet, itd.

Naród Viet, plemiony Viet: W Historii były różne plemiony, narody takie jak:

 • Bach Viet (Bách Việt),
 • U Viet (Ư Việt),
 • Man Viet (Mân Việt),
 • Nam Viet (Nam Việt),
 • Dong Viet (Đông Việt),
 • Son Viet (Sơn Việt),
 • Lac Viet (Lạc Việt),
 • Au Viet (Âu Việt),
 • Duong Viet (Dương Việt),
 • Dien Viet (Điền Việt),..

Podsumowując słowo "Viet" jest to nazwa różnych Narodów Viet czy Plemion Viet. Słowo „Viet” w połączeniu z innymi słowami tworzy inne nazwy, np:

 • Nam Viet (Nam Việt): Naród, ludzi Viet, Królestwo Viet, które znajduje się na południu od Chin. (słowo "Nam" tzn. południe)
 • Viet Nam (Việt Nam): znaczenie tak jak "Nam Viet" tylko kolejność słowa została przestawiona
 • Dai Viet (Đại Việt): Wielki Viet (słowo "Dai - Đại" tzn. wielki, duży). Dai Viet jest to nazwa królestwa (kraju wietnamskiego) w latach 1225 - 1400 oraz 1427 - 1789. UWAGA: dużo stron internetowych tłumaczyło, że Dai Viet (Đại Việt) to znaczy Wielki Wietnam, ja osobiście nie jestem przekonany do tego tłumaczenia dlatego, że zarówno Dai Viet jak i Viet Nam są to nazwy kraju w różnych okresach z tym, że nazwa Viet Nam (po polsku: Wietnam) pojawiała się pierwszy raz dopiero w roku 1804, więc gdy nas kraj miał nazwę Dai Viet w roku 1225 nie było nazwy Viet Nam, więc tłumaczenie Dai Viet to znaczy Wielki Wietnam, to jest tak jak tłumaczyło, że Dai Viet to znaczy Wielki czegoś, czego jeszcze nie było, to jest nie logicznie! Wg. informacji na wikipedia.org w Dynastii Nguyen, Cecarz Gia Long prosił Cesarza Dynastii Thanh (obecnie Chiny) o uznanie nazwę Nam Viet za nazwę naszego kraju, lecz Cesarz Chiny nie chciał, dlatego, że nazwa Nam Viet (207 - 111 p.n.e) była nazwa królestwa, które obejmowało dużego obsaru południowego Chiny i północnego Wietnamu. Cesarz Chiny zlecił, aby zmienić nazwę na Viet Nam, aby nie mylić się z dawnym królestwem Nam Viet (207 - 111 p.n.e). Oba nazwy Nam Viet i Viet Nam (po polsku: Wietnam) mają znaczenie, że chodzi o naród, kraj Viet na południu od Chiny. Źródło na wikipedia.org: Cac ten goi cua nuoc Viet Nam, Dai Viet.
 • Dai Viet Su Ky Toan Thu (Đại Việt Sử Ký Toàn Thư): Kompletny zapis Historii Dai Viet.

O mnie

Nazywam się Dang Sy Kien (Đặng Sỹ Kiên), mieszkam w Polsce od 1983r. Co jakiś czas lecę do Wietnamu odwiedzić swoją rodzinę w Hanoi. W Polsce znajomi czasami mnie pytali o Wietnamie, np. Jakie są popularne danie wietnamskie? Jaka religia tam jest? Dlaczego amerykanie przyjechali do Wietnamu? Itd. Właśnie dlatego utworzyłem ten blog o Wietnamie, aby opisać coś o Wietnamie. Zaczynałem robić ten blog kilka lat temu, jednak nie miałem czasu, aby systematycznie dodawać wpisy, artykułu na blogu, pisanie nie jest moją mocną stroną, bardzo powoli mi to idzie, zwłaszcza, że ciągle mi brakuje czasu, oprócz pracy, obowiązku w domu, mam jeszcze inne zainteresowania, interesuję się ogrodnictwem i ziołolecznictwem, w wolnym czasie lubię coś porobić na ogródku, sadzić, zbierać zioła i robić nalewki, syropy do własnego użytku. Od dłuższego czasu oprócz chodzenia do dentysty, to ja nie chodzę do innych lekarzy, sam dbam o swoje zdrowie i sam sobie leczę ziołami.

Aha prawie zapomniałem pisać, że jeszcze interesuję się robieniem wino domowe, od lat robię wino domowe, na początku robiłem wino z ryżu, później, gdy miałem dostęp do ogródka, mam własne owoce, zwłaszcza winogrono, to robię wino owocowe i gronowe, nie robię wg. przepisu, zawsze robię na oko i zawsze mi wychodzi. Co prawda, że czasami mi wychodziło albo za słodkie, albo mniej słodkie, wtedy pomieszam ich ze sobą i wychodzi znakomite wino, które smakuje wszystkim moim znajomym.

Jak już pisałem, że interesuję się ogrodnictwem i ziołolecznictwem, na ogródku i w domu (w doniczkach) sadzę różne zioła, od dłuższego czasu miałem na myśl, aby utworzyć blog o ziołolecznictwem, ale niestety nie mam na to czasu i do tej pory nie mam jeszcze blogu o ziołolecznictwa. Chciałbym na swoim blogu pisać o moich ziołach: Złoty wąs, Żyworódka, Żywokost, Cytryniec chiński, Geranium, Aloes, itd.

Ja jestem perfekcjonistą, wszystko robię dokładnie, starannie i niestety to mi zajmuje bardzo dużo czasu, dlatego nie mam czasu, aby pisać teksty do umieszczania na blogu. Ja zajmuję się projektowaniem stron internetowych, i bardzo dużo czasu poświęcam na naukę, cały czas się uczę, aby poznać najnowszych technik z dziedziny projektowania stron internetowych. Ja jestem jednym z pierwszych wykonawców stron internetowych, którzy zaczynali robić stron responsywnych (RWD). Gdy ja przestałem już robić stron zwykłych z stałą szerokością i robiłem tylko i wyłącznie stron responsywnych dostosowanych do różnych urządzeń: komputerów, tabletów i smartfonów, to inni wykonawcy wtedy dalej robili i oferowali klientom zwykłych stron z stałą szerokością.

Obecnie przy projektowaniu stron internetowych nie piszę już tradycyjnych arkuszy stylów css, zamiast tego piszę w LESS (osoby, którzy zajmują się projektowaniem stron internetowych zapewne wiedzą co to jest LESS). Jak już wyżej pisałem, że jestem perfekcjonistą, dlatego zawsze robię strony internetowe bardzo starannie, strony mają czyste, przejrzyste kody źródłowe. Podczas robienia strony na bieżąco testuję stronę na każdym etapie pracy, testuję na wszystkich przeglądarkach: FireFox, Google Chrome, Opera, Internet explorer, Safari. Testuję nie tylko na komputerze ale także na tabletach i smartfonach.

Często spotkam w Internecie beznadziejnych stron, które były zrobione nie starannie, one tylko ładnie wyglądają, ale gdy zaglądam do kodów źródłowych, to szkoda słów! Niestety wiele właścicieli stron internetowych, albo nie wiedzą, albo wybierają wykonawców, którzy oferują tanich stron internetowych, no i potem dostają takie strony beznadziejne, wg. mnie to pieniądze wydane na takie beznadziejne strony są to pieniądze wyrzucane w błoto! Ja takich tandetnych stron nie robię, a to dlaczego? Bo ja jestem perfekcjonistą! Jak już coś robię, to musi być dobrze zrobione!

Search