Zatoka Ha Long

Zatoka Hạ Long (po wietnamsku: Vịnh Hạ Long) – zatoka w północnej części Wietnamu, leżąca w pobliżu miasta Hòn Gai (ok. 164 km na południowy wschód od Hanoi).
Zatoka Hạ Long Zajmuje powierzchnię 1553 km², na której rozsianych jest 1969 skalistych wysp i wysepek. Większość wysp ma formę wapiennych słupów wyłaniających się wysoko ponad powierzchnię wody.

Wapienne podłoże sprzyja powstawaniu licznych jaskiń i grot. W rosnących tu lasach deszczowych występuje duża różnorodność świata zwierzęcego i roślinnego.

W 1962r wietnamskie Ministerstwo Kultury, Sportu i Turystyki ustanowiło zatokę „pomnikiem krajobrazowym".

W 1994r UNESCO umieściło ją na swojej Liście Światowego Dziedzictwa.

11 Listopada 2011r Zatoka Ha Long została wybrana jako jednym z siedmiu cudów natury

Klimat zatoki Hạ Long jest ciepły z czterema porami roku. Cechą charakterystyczną jest pojawianie się cyklonów i burz tropikalnych w okresie jesiennym. Średnia temperatur waha się pomiędzy 19-25 °C, a średnia opadów od 1600 do 1800 mm (najobfitsze deszcze występują w okresie lipiec-sierpień). Zima potrafi być chłodna i mglista. Średnia wilgotność powietrza sięga 84%. Z uwagi na liczne skały w zatoce, które osłabiają pływy morskie jej wody są zazwyczaj spokojne.

Według danych konferencji z 2003 r. w sprawie różnorodności biologicznej Hạ Long, na jej obszarze znajduje się 1847 gatunków zwierząt. Najbardziej znane z nich to rezusy, makaki, wiewiórki, łasice, iguany i antylopy. Również wody są obfite w liczne gatunki ryb.

Miasto Hạ Long było ważnym portem na szlaku handlowym pomiędzy Chinami, Japonią a krajami Azji Południowo-Wschodniej. Miały tu miejsce trzy słynne bitwy z chińskimi i mongolskimi najeźdźcami.

Zatoka jest bardzo popularnym celem wycieczek samych Wietnamczyków, jak i turystów zagranicznych.
W 1998 r. odwiedziło ją 300 tys. gości (z czego 38% stanowiły osoby spoza Wietnamu).
W 2002 r. liczba ta wzrosła do 1,7 miliona.

Popularnymi formami zwiedzania są łodzie oraz kajaki, Ponadto istnieje tu wiele miejsc nadających się do kąpieli i biwakowania.
W mieście Hạ Long mieści się centrum informacji turystycznej oraz muzeum przyrodnicze. Rosnący ruch turystyczny pozostaje jednak pod stałą kontrolą ze względu na jego niekorzystne oddziaływanie na ekosystem Zatoki.

Obecnie w mieście Ha Long są ok. 300 gwiazdkowych hoteli oraz liczne mniejszych.

Galeria zdjęć

 

Galeria Video