Wiadomości ogólne

Nazwa: Socjalistyczna Republika Wietnamu, (wiet.: Cộng hòa xã hội chủ nghĩa Việt Nam),

Lokalizacja: Znajduje się w Azji Południowo-Wschodniej. Graniczy z Chinami, Laosem i Kambodżą.

Ludność: ponad 86 mln, jest 13. co do wielkości populacji państwem świata.

Powierzchnia: 331 688 km², zbliżona do powierzchni Polski.

Wietnam ma dość zróżnicowaną rzeźbę terenu. 30% powierzchni kraju stanowią góry, a 45% wyżyny. Resztę powierzchni kraju stanowią nizinne obszary nadbrzeżne. Obszary nisko położone zajmują 25% powierzchni kraju.

Kliknji w miniaturkę, aby zobaczyć większą mapę

Klimat

Ze względu na znacznie rozciągnięty w kierunku południkowym kształt terytorium i specyficzne ukształtowanie terenu w Wietnamie wyróżnia się kilka stref klimatycznych.

W Wietnamie północnym występuje klimat wilgotnych podzwrotnikowych z czterema porami roku:  Wiosna, Lato, Jesień i Zima.

Kliknji w miniaturkę, aby zobaczyć większą mapę

W środkowym Wietnamie występuje klimat nhiệt đới gió mùa (Tropical monsoon climate)

Kliknji w miniaturkę, aby zobaczyć większą mapę

W Wietnamie południowym  występuje klimat zwrotnikowy z porą suchą i deszczową (typ sawanna). Pora deszczowa zaczyna od miesiąc Kwiecień-Maj do Październik-Listopad.

Kliknji w miniaturkę, aby zobaczyć większą mapę

W Wietnamie co rok występuje średnio kilkanaście tajfunów, niosą ze sobą bardzo silny wiatr z obfitym deszczem, powodują ogromne zniszczenia.

Tajfun to lokalna nazwa cyklonów tropikalnych używana we wschodniej i południowo-wschodniej Azji. W tajfunach występuje tzw. oko cyklonu, w którym panuje bezwzględny spokój, nie pada deszcz i nie ma wiatru. Miejsce znajdujące się w oku cyklonu jest przez ok. 1 godzinę odcięte od sztormu.

Tajfun jest odpowiednikiem huraganu, określenia stosowanego dla identycznych zjawisk nad akwenami Oceanu Atlantyckiego.

Tajfuny występują najczęściej w porze letniej, a także jesienią. Wiatry wewnątrz tajfunu mogą osiągać ogromne prędkości (do ok. 300 km/h). Samo zjawisko przemieszcza się po powierzchni Ziemi znaczniej wolniej, mniej więcej od 10 do 20 razy wolniej. Tajfuny niosą też ze sobą obfite opady deszczu. Bardzo często powodują poważne straty.

Żródło Wikipedia: Tajfun